MiastoKreacja partnerem wakacyjnego programu Instytutu Kultury Miejskiej

Wakacje w IKM ////Gdańsk różnorodny kulturowo

16 spotkań, w każdy poniedziałek i środę – od 10.00 do 13.00 – przeznaczonych dla dzieci w wieku od 9 do 13 lat.

Obowiązuje limit 15 miejsc.

ZAPISY: joanna.raftopulos@ikm.gda.pl lub nr tel. 798 376 055.

Wakacje 2020 są wyjątkowe. Wciąż nie możemy podróżować daleko, ale możemy poszukać śladów różnych kultur i krajów w Gdańsku! ! Warsztaty poprowadzą doświadczeni animatorzy kultury, przewodnicy, kulturoznawcy, lingwiści. Partnerem projektu jest Fundacja MiastoKreacja. 

6 lipca 2020 – Niderlandy

Holandia, Niderlandy, Belgia, Flandria, Fryzja – czym się od siebie różnią i gdzie je znajdziemy na mapie? Dlaczego dzisiejszy Gdańsk jest zbudowany w stylu niderlandzkim? Czym była Hanza, i jak Gdańsk czerpał korzyści z należenia do niej? Jakie są dobrze nam znane przedmioty, produkty czy rośliny związane z kulturą i tradycją Niderlandów? Jak brzmi język niderlandzki? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas pierwszego wakacyjnego spotkania. 

Anna Kotuła jest między innymi kulturoznawcą. Mówi w języku niderlandzkim, gdyż przez siedem lat mieszkała w Rotterdamie. Tam też ukończyła studia. Na co dzień pracuje jako wielojęzyczna przewodniczka po Trójmieście. 

8 lipca – Niemcy 

Jak to się stało, że w Gdańsku mówiło się po niemiecku? I jak to się dzieje, że niemieckie słowa są takie długie? Podczas spaceru zobaczymy wiekowe zabytki, na których do dziś przeczytać można niemieckie sentencje, ale i współczesne fasady udekorowane niemieckimi napisami już w XXI wieku. Przypomnimy sobie wiadomości o Hanzie z poprzedniego warsztatu. 

Marta Szagżdowicz od dwunastu lat pracuje jako przewodnik po Trójmieście, opiekując się turystami z Polski, Niemiec i anglojęzycznymi. Z wykształcenia jest nauczycielem historii oraz języków niemieckiego i angielskiego. Gdańszczanka od urodzenia. 

13 lipca – Izrael  

Dowiemy się, kto mówi dziś językiem hebrajskim i skąd ten język pochodzi. Nauczymy się kilku podstawowych słów. Porozmawiamy o Izraelu i jego mieszkańcach, odnajdziemy to państwo na mapie, dowiemy się, jak wygląda, jak się w nim mieszka i co najchętniej jedzą Izraelczycy. Podczas spaceru śladami żydowskimi posłuchamy historii osiedlania się Żydów w Gdańsku, dowiemy się też, czym się zajmowali i gdzie mieszkali.  

Monika Bahyrycz jest hebraistką i politologiem, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilku lat pracuje w jednej z gdańskich korporacji, gdzie współpracuje na co dzień z Izraelem. Pasjonuje się współczesną kulturą i społeczeństwem izraelskim, ale i historią kultury żydowskiej w Polsce. 

15 lipca – Kaszuby  

Podczas spotkania poznamy w największym skrócie historię i kulturę Kaszub: zobaczymy mapę Kaszub, flagę, herb, hymny – istnieją 2 aktualnie śpiewane hymny, których słowa nawiązują do Gdańska! 

Poznamy legendy o stworzeniu Kaszub, ale w języku kaszubskim. Zobaczymy prawdziwy strój kaszubski i odkryjemy sztukę ludową. A podczas spaceru poznamy miejsca w Gdańsku związane z Kaszubami. 

Beata Jankowska – Jej pasją są Kaszuby. Jest licencjonowanym przewodnikiem turystycznym po województwie pomorskim. Na co dzień pracuje w szkole jako nauczyciel języka kaszubskiego oraz historii i kultury Kaszubów. 

20 lipca – Chiny  

Gdańsk z Chinami wiąże więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Odkryjemy w Gdańsku miejsca, które wiążą się z tym krajem.  Zrozumiemy dlaczego w Gdańsku znajduje się chiński konsulat, a w Bibliotece Wojewódzkiej istnieje Gabinet Szanghajski. Zobaczymy przykłady dawnej sztuki inspirowanej dalekim wschodem. Zrozumiemy skąd się wziął tiktok, alilexpress oraz jak współczesne Chiny oddziałują na dzisiejszy Gdańsk. 

Michał Maj – magister sinologii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnik, pilot, tłumacz.  

22 lipca – Włochy  

Odkryjemy ślady włoskiego dziedzictwa na terenie Pomorza oraz Gdańska. Sprawdzimy, że wpływy te sięgają epoki żelaza i trwają po dzień dzisiejszy. Bursztyn, urny twarzowe, posągi nawiązujące do antycznych postaci, włoski renesans, pizza, teatr szekspirowski to tylko niektóre hasła, które zaprowadzą nas do śladów kultury włoskiej w naszym mieście. 

Olga Radziejewicz jest z zawodu architektem z polskim i brytyjskim doświadczeniem. Mówi płynnie w języku angielskim i włoskim. Od czasu studiów pracuje także jako przewodnik po Trójmieście.  

27 lipca – Rosja  

Podczas spotkania poznamy rosyjską kulturę, opowiemy o niezwykłych Rosjanach, odkryjemy rosyjskie symbole i tradycje. Dowiemy się czym jest cyrylica i posłużymy się nią w praktyce! W Gdańsku są miejsca, gdzie można zapoznać się z rosyjską kulturą i nauczyć się przy okazji kilku słów w języku rosyjskim. Rosjanie często odwiedzają Gdańsk, dlatego nie raz można usłyszeć język rosyjski. Podczas spaceru dowiemy się między innymi czym jest samowar i jaki jest związek bursztynu z Rosją. A także poznamy kilka bardzo starych kreskówek! 

Vlada Honcharenko mieszka prawie od pięciu lat w Gdańsku, w Polsce siedem lat. Mówi w języku ukraińskim i rosyjskim. Urodziła się w Ukrainie. Ukończyła studia kulturoznawcze w Katowicach. Interesuje się kulturą, sztuką i muzyką. 

29 lipca– Ukraina  

Ukraińcy są jedną z największych narodowych mniejszości w Polsce. Polskę i Ukrainę łączy wspólna historia, mają podobną kulturę, język, tradycje. W ostatnich latach te związki jeszcze się zacieśniają – z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej wielu Ukraińców przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu lepszego losu. Jak wygląda obecnie życie na Ukrainie? Czy język ukraiński mocno różni się od polskiego w mowie i piśmie?  

Vlada Honcharenko  mieszka prawie od 5 lat w Gdańsku, w Polsce 7 lat. Mówi w języku ukraińskim, rosyjskim gdyż urodziła się w Ukrainie. Ukończyła studia kulturoznawcze w Katowicach. Vlada interesuje się kulturą, sztuką i muzyką. 

3.08 – Hiszpania  

Spacer po Gdańsku, śladami hiszpańskimi przeniesie nas w odległe czasy, gdy nad Matławą cumowały statki z wielu różnych krajów. W czasie spaceru dowiemy się co to były towary kolonialne i jakie najchętniej kupowali gdańszczanie. Dowiemy się także z jakiego powodu mieszkańcy dawnego Gdańska wyruszali na pielgrzymkę do grobu św. Jakuba starszego.  

Anna Kotuła jest między innymi kulturoznawcą i absolwentką Filologii Hiszpańskiej.  W Hiszpanii mieszkała ponad rok. Prowadziła też badania naukowe w Ekwadorze. Na co dzień Anna Kotuła pracuje jako wielojęzyczny przewodniczka po Trójmieście.  

5 sierpnia– Polonia w Wolnym Mieście Gdańsku 

Jak wyglądało życie naszych rodaków w mieście, które nie należało do żadnego państwa? Samo było miastem-państwem. Jakim językiem się posługiwali? Do jakich szkół chodziły ich dzieci? Czy mieli swoje gazety ? O tym i o wielu innych rzeczach dowiecie się podczas naszego spotkania. 

Będzie też mowa o życiu kulturalnym, muzycznym, sportowym i o organizacjach młodzieżowych. 

A potem udamy się na spacer. Zobaczycie gdzie spotykała się gdańska Polonia, gdzie była bardzo ważna polska szkoła, a gdzie kościół. A może jesteście ciekawi kto to był “bówka” ? 

Ewa Czerwińska jest licencjonowanym przewodnikiem trójmiejskim. Absolwentką studiów podyplomowych na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego, o specjalności Gedanistyka. Od ponad dziesięciu lat współpracuje z Instytutem Kultury Miejskiej, w ramach projektu Gdańskie Miniatury. 

10 sierpnia – Francja  

Odkrywanie śladów francuskich w Gdańsku to opowieść wielowątkowa – kontakty środowisk handlowych i naukowych, codzienność mieszkających w Gdańsku uchodźców religijnych, splendor wizyt koronowanych głów i polityków, konflikty zbrojne w których miasto opowiadało się przeciw Francji, bądź też popierało jej interesy, wreszcie wpływ kultury francuskiej na lokalną sztukę i modę. O tym wszystkim, i wielu innych ciekawostkach będziemy mówić podczas spaceru po mieście. Podczas warsztatów natomiast utrwalimy sobie najważniejsze informacje o Francji i jej mieszkańcach. Nie zabraknie omówienia ciekawostek, skojarzeń i stereotypów. Poznamy podstawowe francuskie zwroty, przećwiczymy kaligrafię, a na koniec zrobimy napoleoński kapelusz,  bo przecież to właśnie cesarz Francuzów miał stwierdzić, że “Gdańsk jest kluczem do wszystkiego”. Do zobaczenia! À bientôt! 

Anna Perz – z wykształcenia architektka i historyczka sztuki, z zamiłowania przewodniczka turystyczna.

12 sierpnia – Rumunia  

Dowiemy się jak brzmi język rumuński i dlaczego jest tak bardzo podobny do włoskiego, a mimo to jest mnóstwo  polskobrzmiących wyrazów. Poznamy historię Romów, którzy są często myleni z Rumunami. Dowiemy się skąd przybyli i z jakiego powodu tak wielu z nich zamieszkało w Rumunii.  Odkryjemy, że z Polski do Rumunii jest bardzo blisko. Czy to możliwe, że z Polski “widać” ten kraj, Rumunię? Tematem spaceru będą “luźne” związki Gdańska z Rumunią. Okazuje się, że Rumunia to nie tylko Drakula. Postaramy się odkryć miejsca w Gdańsku, które przypominają o dawnym sąsiedzie. Poznamy ludzi, którzy się urodzili na terenie dzisiejszej Rumunii, ale los pokierował ich w stronę Gdańska. Jeden z nich został nawet królem! Zobaczymy Wielki Młyn, symbol panowania Krzyżaków w mieście. Zanim przybyli na Pomorze, chcieli zadomowić się na terenie dzisiejszejRumunii. Dlaczego im się nie udało? Odwiedzimy Europejskie Centrum Solidarności- symboliczne miejsce, które przypomina o tym, jak podobny los spotkał Polskę i Rumunię po II wojnie światowej.  

Hania Adamus jest przewodniczką po Trójmieście. Oprowadza również turystów po Rumunii, gdzie trzykrotnie mieszkała. Studiowała w Transylwanii, uczestniczyła w wolontariacie europejskim w różnych miastach Rumunii i pracowała w Bukareszcie. Zagadnieniom związanym z Rumunią poświęciła pracę licencjacką i magisterską.  

17 sierpnia – Anglia  

Poszukamy, gdzie w Gdańsku natkniemy się na ślady kontaktów Anglików z naszym miastem, a także gdzie znajdziemy ślady fascynacji gdańszczan kulturą angielską. Na warsztatach zastanowimy się, co może nas zaskoczyć przy korzystaniu z angielskiej książki kucharskiej. Co to jest uncja i funt oraz jak to jest z tymi stopami… Nie zabraknie królewskiego akcentu – przecież poznawać będziemy najprawdziwsze Królestwo!  

Marta Szagżdowicz od dwunastu lat pracuje jako przewodnik po Trójmieście z turystami z Polski, Niemiec i anglojęzycznymi. Z wykształcenia jest nauczycielem historii oraz języków niemieckiego i angielskiego. Gdańszczanka od urodzenia.

19 sierpnia – Szwecja  

W czasie wycieczki oraz warsztatów dowiemy się, jak Bałtyk łączył Skandynawów z Gdańskiem już od czasów wikingów i jak liczne ślady szwedzkie można znaleźć w naszym mieście. Porozmawiamy o wspólnej historii i skomplikowanych relacjach polsko-szwedzkich, królach z dynastii Wazów, bitwach morskich i językach skandynawskich. Dowiecie się też więcej o Szwecji i jej mieszkańcach – od strony kuchni i nie tylko:) 

Aleksandra Krywuć jest absolwentką Skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Od ponad dwudziestu lat pracuje jako przewodnik po Gdańsku i oprowadza głównie turystów z Norwegii oraz Szwecji.

26 sierpnia  – Język łaciński 

Imperium rzymskie – co to był za kraj? Jak budowano w starożytności i co nam do dziś po niej zostało? Łacina – co to za język i skąd się biorą języki? Sprawdzimy jakie polskie słowa wywodzą się z łaciny! Podczas spaceru zatrzymamy się przy znanych gdańskich zabytkach, na których znajdują się łacińskie inskrypcje. Spróbujemy odczytać, jakie przesłanie mieli dla nas gdańszczanie, którzy je wznosili. 

Marta Szagżdowicz od dwunastu lat pracuje jako przewodnik po Trójmieście z turystami z Polski, Niemiec i anglojęzycznymi. Z wykształcenia jest nauczycielem historii oraz języków niemieckiego i angielskiego. Gdańszczanka od urodzenia.